Dermatitis herpetiformisle ilgili bilmeniz gerekenler

Dermatitis Herpetiformis (DH), ciltte sulu, kaşıntılı kabarcıklar çıkmasına sebep olan kronik bir hastalıktır. Glüten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) sindirimi, cildin üst katmanı altındaki lgA antikorları biriktiren bir bağışıklık sistemi tepkisini tetikler. IgA antikorları, hem etkilenmiş hem de etkilenmemiş ciltte bulunur. DH, glüten intoleransıyla alakalı, kalıtsal bir otoimmün hastalığıdır.

DH hastasıysanız ve glütensiz beslenmiyorsanız, çölyak hastalığına bağlı bağırsak zedelenmesi yaşayabilirsiniz. DH’de, temel lezyon, ince bağırsakta değil, cilttedir. İnce bağırsaktaki zedelenme derecesi, çölyak hastalığına kıyasla genellikle daha az şiddetli ya da düzensizdir. İki hastalık da daimidir ve semptomlar/hasar, glüten tüketiminden sonra görülür.

Semptomlar

lgA birikimi, ağrılı, kaşıntılı kızarıklıkla sonuçlanır ve (düğüm hastalığı başlangıcı gibi) kırmızı, cilt soyulmalarına dek ilerleyip, küçük, sulu kabarcıklar oluşturabilir. İsilikler şiddetli kaşınır ve yanara ve kaşıma dürtüsü çok yoğundur.

Kaşıma, isilikleri daha da kötüleştirecektir. İsilikler genelde basınç noktalarında, yani dirsek etrafında, dizlerin önünde, kalçada, sırtta, omuzlarda, yüzde ve kafa derisinde ortaya çıkar ancak her yerde de çıkabilir. İsilikler genelde çift yönlüdür, vücudun iki yanında da çıkar. Teşhis edilen hastaların yüzde altmışı erkektir ve genellikle 15 ila 40’lı yaşlarda görülür.

Teşhis

İsiliklerin DH olduğu teşhis edilirse, dermatoloğunuz, isiliğin yanındaki yarasız ciltten küçük bir biyopsi alacaktır. lgA birikmişse, DH teşhisi onaylanır.

Tedavi

Tek tedavi hayat boyu kati glütensiz beslenmedir. Bu, beslenmenizden buğday, arpa, çavdar ve bu tahıllarla yapılan gıdaları çıkarmanızı gerektirir. Cildin altındaki lgA birikiminin tamamen temizlenmesi iki yıl ya da daha uzun sürebilir. Dapsone adlı bir ilaç da yazılabilir. Bu ilacı kullanıyorsanız, doktorunuzla düzenli takipte olmalısınız. Dapsone isilikleri iyileştirir ama DH’yi tedavi etmez. Kullanmaya başlamadan önce ilacın potansiyel yan etkilerini doktorunuza danışın. Hedefiniz, beslenmenizin DH’yi kontrol etmesi için mümkün olan en kısa sürede en az dozda ilaç almak olmalıdır.

www.gluten.net