Gluten Nedir?

Glüten içeren ürünleri yerken sorun yaşayan ve glütensiz beslendiklerinde gelişme gösteren bireylerin, çölyak hastalığı (CD) değil glüten duyarlılığı (GS) vardır. Bu bireyler glüteni tolere edemez ve glüten yerken ters bir reaksiyon geliştirirler. GS, çok araştırılmamıştır ancak bu durumun varlığını destekleyen anlamlı miktarda klinik kanıt vardır. 2012’nin ilk aylarında, GS, uluslararası bir çölyak uzmanları grubu tarafından, uzak bir durum olarak sınıflandırılmıştır. CD’ye kıyasla on kat daha fazla kişiyi etkilediği hesaplanmaktadır.

Semptomlar:

Glüten duyarlılığında görülen semptomlar, çölyak hastalığıyla ilişkilendirilen semptomlara benzeyebilir. GS’de, glütenin, bağırsağa CD’nin verdiği kadar zarar verdiğini gösteren bir gösterge yoktur.

Teşhis:

GS’yi onaylayacak mutabık kalınmış medikal testler yok ancak glüten ya da gliadina antikor reaksiyonu olması oldukça şüphe uyandırıcıdır GS teşhisi için, hem çölyak hastalığı hem de buğday alerjisi elenmelidir. Antikor testi ve ince bağırsak biyopsisi CD’yi eleyecektir. Buğday bağışıklığı-alerji testleri de negatif olmalıdır. Son olarak, beslenmeden glütenin çıkarılmasıyla sağlıkta iyileşme olup olmadığını değerlendirmek için eleme beslenmesi kullanılır.

Tedavi:

Şu an GS’ye özgü bir tedaviyi destekleyen bilimsel bir çalışma olmamasına rağmen, birçok kişi, glütenden kaçınmanın sağlıklarını ciddi ölçüde değiştirdiğini keşfetmiştir. Tavsiye edilen, glutensiz beslenmedir. Glüten duyarlılığı olanların, glutensiz bir beslenme yerine düşük glütenli bir beslenmeyi tolere etmeleri mümkün olabilir de olmayabilir de.