İZ-BIRAK Farkındalık Yürüyüşü

Çölyak: Günümüzde yapılan araştırmalar Türkiye’de Çölyak Hastalarının %96’sının çölyak olduğunu bilmediğini gösteriyor. Diğer bir deyişle teşhis konmuş hasta sayısı 20,000 civarında iken beklenen hasta sayısı en az 500,000 civarında.

PKU (Fenilketonüri): PKU hastalığında Türkiye, dünyada ilk sıralarda yer alıyor. PKU doğuştan gelen bir hastalıktır ve doğumda yapılan topuk kanı taraması hastalığın teşhisini önemli ölçüde çözmüştür.

“İZMİT’ten İzmir’e İZ Bırak”

Her iki hastalıkta Türkiye’de yaygın olmasına ve teşhis edilmemesi halinde çok ciddi sağlık sorunları doğurmasına karşın bu hastalıklara ilişkin farkındalık çok düşük seviyededir. Devlete, sivil toplum kuruluşlarına, bizim gibi firmalara, topluma ve bireylere de büyük görevler düşmektedir. Bu nedenle herkesin bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık vermeleri gerekmektedir.

“İZ BIRAKIYORUZ”

9 Ağustos 2014 tarihinde MET-DER -Hakan Pekzorlu ve FSM (Schar, Balviten, Biocard) işbirliği ile yapılan, İzmit’ten İzmir’e Çölyak ve PKU hastaları için Farkındalık Yürüyüşü’ne Schar, Balviten, Biocard ailesi olarak MET-DER’e kayıtlı 10 Çölyak 5 PKU hastasına 6 ay boyunca ürün desteği veriyor olacağız.

 “İZ BIRAKIN”

“Bireyler olarak herkesin yapabileceği birşeyler var”

BAĞIŞ YAPIN: Hem Çölyak hem de PKU hastalık grubunun ürünleri normal ürünlere kıyasla yüksek fiyatlıdır. Broşürlerde yer alan Kocaeli MET-DER hesap numaralarına bağış yapabileceğiniz gibi, www.ozelbeslenme.com sitesini ziyaret ederek de ürün bağışında bulunabilirsiniz.

HASTALARA VE DİYETLERİNE SAYGILI OLUN: Çevremizde bu diyete uymak zorunda olanlara saygı gösterip, diyetlerini uygulama konusunda onlara yardımcı olunmalıdır. Unutmayalım bu hastalık bulaşıcı değildir, sadece hastaların diyetlerine uymaları gerekmektedir. Bu diyetleri uygulayanlara diyetlerini bozmaları konusunda ısrarcı olunmamalı, restaurant ve kafelere kendi yiyeceklerini götürmelerine müsaade edilmelidir.

TESTİNİZİ YAPTIRIN: Başta belirttiğimiz üzere eğer öyleyseniz %96 ihtimalle çölyak hastası olduğunuzu bilmiyorsunuz. Eczanelerden veya www.ozelbeslenme.com dan Çölyak Hızlı Tanı alarak Çölyak testi yaptırabilirsiniz.

SCHAR, BALVİTEN, BİOCARD