Glüten bağırsaklarıma zarar verir mi?
Çölyak hastalığınız olmadığını gösteren bir bağırsak biyopsiniz ya da çölyak kan testiniz varsa bağırsak çıkıntısı körelmeniz olmayacaktır. Ancak bu, başka bağırsak sorunlarınız olmadığını garanti etmez.
Şu an glüten duyarlılığım (GS) varsa, daha sonra çölyak hastalığım olur mu?
GS’li bireylerin çölyak hastalığı geliştirip geliştirmeyeceğini gösteren bir araştırma yoktur. Glüten yemeye devam ederseniz, düzenli doktor kontrolünüze devam edin. 
Glütensiz beslenme, neden çölyak hastalıkları olmadığı halde otizmi, multiple sklerozu ya da kronik yorgunluğu olan bazı insanlarda işe yarıyor?
Muhtemelen GS’leri vardır. Bu yüzden de glüteni beslenmelerinden çıkarmaları, bazı semptomların iyileşmesine sebep olmuştur.
Doktorum, yüksek kan testlerim olduğunu ancak çölyak hastalığım olmadığını söylüyor. Neyim var?
GS’nin bir türü olabilir. Glütenden kaçınmanız daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Doktorunuzla konuşun ya da glütenin sizi olumsuz etkileyip etkilemediğine karar vermek için glütenden kaçının.
Buğday yemiyorum ancak halen semptomlar var. Sorunum ne?
Buğday alerjisi, glüten duyarlılığından farklıdır. Semptomlarınız, çölyak hastalığı ya da glüten duyarlılığından kaynaklanıyorsa, glüten içeren tüm gıdalardan kaçınmalısınız: buğday, çavdar ve arpa ve bu tahıllardan türetilen karışımlar ve ürünler.