Türkiye’deki Çölyak Hastalarının %96’sı Çölyaklı olduğunu bilmiyor! 

Çölyak: Bağışıklık sistemine bağlı sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalık olup, hasta kişilerde buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir proteinin ince bağırsakta parçalanamamasından meydana gelen bir emilim bozukluğu hastalığıdır.

İshal, şişkinlik, karın ağrısı gibi belirtileri bulunan çölyak hastalığına ilişkin olarak 5 dakikadan az bir zaman ayırarak parmaktan alınan bir damla kan ile hızlı şekilde tanı koyabilirsiniz. Avrupa’da Finlandiya’da üretilen ve CE belgeli Biocard Çölyak Hızlı Tanı Testi, çölyak hastalığı ile ilişkili IgA antikorlarını tespit eder ve güvenilir sonuçlar içerir. Size en yakın eczanelerden temin edebileceğiniz Biocard, okul çağından küçük çocuklar için de uygundur.

Çölyak; teşhis ve tedavi edilmezse kısırlık, ostreporoz ve bağırsak kanserine yol açabilir. Eğer kişi çölyak teşhisi aldıysa çocuklarına ve aile bireylerine mutlaka Biocard Çölyak Hızlı Tanı Testi yaptırmalıdır.

Çölyak hastalığı her yaşta karşılaşılabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de her 100 kişiden biri çölyak hastası ve unutmayın her 100 kişiden biri SİZ olabilirsiniz!